niedziela, 26 kwietnia 2015

Grzyby i porosty

Zbieranie grzybów ma w naszym kraju długa tradycję. Z pewnością byłeś kiedyś na grzybobraniu, wiesz zatem, że grzyby czują się najlepiej w wilgotnych i ciepłych  miejscach.

Grzyby są organizmami cudzożywnymi. Nie potrafią one, tak jak rośliny, same syntetyzować związków organicznych z substancji nieorganicznych , w związku z czym potrzebne są im gotowe substancje odżywcze,  wytworzone przez rośliny albo zwierzęta. Ze względu na sposób odżywiania grzyby można podzielić je na:

  • saprobionty - są to organizmy, które odżywiają się martwą materią organiczną w postaci obumarłych szczątków roślinnych i zwierzęcych. Grzyby te wydzielają do podłoża enzymy trawienne, a następnie wchłaniają strawione substancje. Do tej grupy grzybów należą między innymi grzyby kapeluszowe.
  • pasożyty - żyją wewnątrz lub na powierzchni innych organizmów żywych i odżywiają się gotowymi związkami wyprodukowanymi przez te organizmy.  Pasożytami są  np. buławinka czerwona, rdza źdźbłowa, huba, pleśniawki, kropidlak, pędzlak(pleśń na owocach)
    działanie pleśni na owoce 
  • symbionty - grzyby, które współżyją z obopólną korzyścią z innymi organizmami żywymi, np. porosty i grzyby mikoryzowe, które współżyją z korzeniami niektórych drzew

Budowa grzybów

Grzyby wielokomórkowe zbudowane są z licznych nitkowatych tworów zwanych strzępkami. Strzępki są ze sobą mniej lub bardziej związane i tworzą ciało wegetatywne grzybów - grzybnię. Strzępki grzybni rozrastają się w głąb podłoża lub rosną na jego powierzchni. Natomiast jednokomórkowe składają się (jak sama nazwa wskazuje) z jednej komórki grzyba. 


ZNACZENIE GRZYBÓW:
Zalety:
- można je spożywać,
- wykorzystuje się je w piekarnictwie,
- służą do wytwarzania antybiotyków,
- wytwarzają alkohol (przydatny nie tylko dla jego miłośników).
Wady:
- wywołują choroby,
- psują produkty,
- osiadają na wilgotnych ścianach,
- można od niektórych nawet umrzeć.

Czym są porosty?

Porosty to „organizmy 2 w 1”, powstałe w wyniku współdziałania grzyba i glonu. Samożywny glon dostarcza pokarmu, a grzyb ochrania glonowego partnera, przytwierdza do podłoża oraz dostarcza wodę z solami mineralnymi (wprost z atmosfery – z deszczu, mgły i pary wodnej). U większości gatunków to grzyb odpowiada za kształt „ciała” porostu – plechy. 
Specjaliści włączają obecnie porosty do królestwa grzybów. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz