sobota, 28 marca 2015

Wirus a bakteria

Te dwa organizmy wiele osób uważa za najgorsze utrapienie człowieka. Nie do końca jest to prawda. Nie wszystkie bakterie działają na naszą niekorzyść. Przeczytaj ten wpis i sam się przekonaj. :)


Bakterie to najstarsze organizmy na Ziemi. Są one bardzo rozpowszechnione i właściwie nie ma miejsca, w którym nie można ich znaleźć. Bakterie mają prostą budowę. Występują pojedynczo lub tworzą zespoły. Większość bakterii jest cudzożywna.  Oddychają zwykle tlenowo, ale są też bakterie oddychające beztlenowo. Rozmnażają się przez podział komórki, ale to już wiemy.


Przypomnijmy sobie budowę bakterii:


Kształty bakterii 

Znaczenie w przyrodzie!

Bakterie rozkładają martwą materię organiczną. Uczestniczą w ten sposób w tworzeniu gleby oraz przyczyniają się do krążenia materii. Rozkładając związki organiczne, przyczyniają się do oczyszczania wód. Jako symbionty przynoszą korzyści innym organizmom. W przemyśle farmaceutycznym używa się bakterii do produkcji witamin, szczepionek i niektórych antybiotyków. W przemyśle spożywczym wykorzystuje się je do produkcji serów, kefirów, jogurtów i do kiszenia warzyw. Bakterie są również przyczyną chorób u zwierząt i roślin. U człowieka wywołują takie choroby, jak gruźlica, zapalenie płuc, angina i czerwonka bakteryjna.



Wirusy

Wirusy to wyjątkowe formy, które umiejscawia się na pograniczu materii nieożywionej i organizmów żywych. Przypominają organizmy żywe, ponieważ są zbudowane z białka, kwasu nukleinowego, a także mają zdolność do powielania się (tylko wewnątrz organizmu żywiciela). Z drugiej strony nie wykazują żadnych czynności życiowych, takich jak odżywianie, oddychanie. Ponadto nie mają budowy komórkowej.


Budowa


Do znanych chorób wirusowych należą między innymi grypa,  żółtaczka, AIDS i różyczka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz